İkinci Meşrutiyet´in yürürlüğe girmesiyle Türk basınına yönelik uygulanan her türlü sansür kalkmış ve sansürün kalktığı 24 Temmuz her yıl Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları tüm dünyadaki gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirmenin yanı sıra vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması gibi önemli bir sorumluluğu da üstlenmektedir. Son dönemde yaşanan menfur darbe girişimi gösterdi ki milli değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlükleri temel alan bir anlayışla görevini yerine getiren basın organları demokrasilerin en büyük güvencesidir. Milli iradeye vurulmak istenen bu hain darbe girişimi, birlik ve bütünlüğümüzü koruyucu tutum ve yayınlarından dolayı basın mensuplarımız her türlü övgü ve takdiri hak etmektedir.

Sansürün kaldırılışının 108. yıldönümünde, yazılı, görsel ve işitsel yayın yapan basın kuruluşlarında, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm basın emekçilerinin 22 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, sağlık ve başarılar diliyoruz.

Kayseri OSB

Basın yayın ve halkla ilişkiler Müdürlüğü


: